Bohatá penze

Půjčky a úvěry

Ekonomická krize Vám dýše na záda? Zkuste se podívat na nabídku rychlé půjčky na webu půjčil.cz. Web informuje o možnostech získání bankovních i nebankovních půjček.

Penzijní připojištění: Chcete ke konkurenci? Připravte se na pokutu 800 korun

Uvažujete o změně penzijního fondu? Nově se připravte na pokutu 800 korun. 1. srpna totiž vstoupila v platnost novela zákona, která to českým penzijním fondům umožňuje. Rovněž zprostředkovatelé produktů penzijního připojištění musí čelit přísnějším pravidlům. Jak se tyto změny dotknou klientů? Server Pripojisteni.cz vám přináší odpovědi.

Proč novelizace zákona o kapitálových trzích?

Primárním cílem penzijního připojištění je zajištění dostatečných finančních příjmů pro období penze. Jedná se o státem podporovanou formu spoření, ke svým pravidelným úložkám od státu dostanete 50 až 150 korun měsíčně. Ministerstvo financí a Česká národní banka však chtějí snížit vysoké náklady na získávání klientů, které ukrajují jak z výnosů klientů, tak ze zisků akcionářů. Na provizích fondy jen za loňský rok dokonce vyplatily 1,5 miliardy korun. Současná krize silně ukousla z výnosů peněz, které klienti do penzijních fondů vložili. Novela zákona o kapitálových trzích přináší změny, které se týkají zhruba 4,5 milionu lidí. Penzijním fondům například umožnila zavést administrativní poplatek za přestup ke konkurenci, maximálně však 800 korun. Všechny české penzijní fondy toho využily a poplatek zavedly v plné výši. Pokuta za přestup do jiného fondu se však vztahuje jen na ty klienty, jejichž smlouva není starší pěti let. Klienti, kteří si spoří déle, jsou od tohoto poplatku tedy osvobozeni a nemusí se obávat jakýchkoli sankcí.

Fondy i zprostředkovatelé musí klientovi sdělit, kolik inkasují provizi.

Jak v dnešní době zvyšovat výnosy fondu? Zvyšovat jeho příjmy investiční politikou a držet náklady fondu na uzdě. A to se týká i provizí za zprostředkování penzijního připojištění. Klient by nově měl být informován o podstatných skutečnostech týkající se fondu či zprostředkovatele a o výši provize.

Na to si však stěžuje například šéf fondu Aegon Vladimír Bezděk. Ten v online rozhovoru na serveru iHNed.cz prozradil, že to zatím považuje za nešťastné. "Od tohoto týdne platí novela zákona ukládající tuto povinnost, avšak neexistuje závazný výklad, například vyhláška, která by jasně stanovila, jak přesně má penzijní fond anebo zprostředkovatel tuto povinnost naplnit. Doufám, že se toto v nadcházejících týdnech zpřesní a vyjasní," zdůraznil. Podobně smýšlí i ostatní. "V zásadě nejsme proti zveřejnění výše provize, ovšem je třeba si uvědomit, že budeme v nevýhodě oproti porovnání s prodejcem jakéhokoliv jiného produktu, jelikož nikdo svoji ať už marži či provizi svým klientům nesděluje," uvedli pro server Aktuálně.cz obchodní ředitelé Astorie Hana Jacolová a Zbyněk Herzán.

Penzijní fond nebo zprostředkovatel nesmí poskytnout zaměstnavateli úplatu, odměnu nebo nepeněžitou výhodu.

Odzvonilo přechodům klientů mezi penzijními fondy, které byly vynucené zaměstnavateli. Fondy nyní nesmí vyplácet bonusy firmám za výběr penzijního fondu. Zaměstnanci si teď mohou vybrat svůj penzijní fond svobodně. Fondy sice nesmějí poskytovat pobídky zájemcům o penzijní připojištění, ale mohou zvýhodnit účastníky penzijního připojištění, například formou nákupních poukázek, platebních karet, různých slev a podobně. Poskytnutá výhoda však podle výkladu České národní banky musí být plošná všem účastníkům fondu.

Co lze očekávat do budoucna?

Změny v penzijním připojištění jsou pouze předvojem důchodové reformy, na kterou se už netrpělivě čeká. To před časem potvrdil novinářům i prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Silnější konkurenční prostředí mezi penzijními fondy pravděpodobně klientům přinese kvalitnější služby a úplnější informace. Odborníci nevylučují ani srovnávací reklamy jednotlivých penzijních fondů.

Hlavní změny v penzijním připojištění (zdroj Aktuálně.cz)

  • zákaz tzv. exkluzivity v případě korporátních obchodů
  • zákaz nabízet zaměstnavatelům pobídky
  • povinnost informovat zájemce o penzijní připojištění o provizi a dalších nákladech souvisejících s pořízením smlouvy o penzijním připojištění
  • možnost zavedení poplatku až 800 korun v případě obytného a/nebo přechodu klienta do jiného penzijního fondu, pokud byl klient u daného fondu po dobu kratší než 5 let
  • znovuobnovení možnosti účtovat část státních dluhopisů metodikou HTM (hold to maturity)

© Miroslav Diro - eVerbo 2009

Příloha: Základní ukazatele vývoje penzijního připojištění v ČR (zdroj: Ministerstvo financí ČR)

štítky: penzijní připojištění, penzijní fond, kapitálový trh, penze, spoření